Strona głównaPielęgnacjaGryzonie i małe ssaki

Co jadają jeże?

Hodowla pigmejskichafrykańskich jeżyków staje się coraz popularniejsza. Rośne też grupa miłośników tych zwierząt, którzy decydują się na utrzymywanie w domach tych ciekawych zwierząt.

Na szczęście coraz łatwiej dotrzeć do specjalistycznych informacji na temat opieki nad jeżykami. Ogromną kopalnią wiedzy jest Internet, zarówno portale krajowe, jak i zagraniczne. Mamy też w kraju kilka wydanych książeczek, poradników poświęconych tym pupilom.

Mimo wielu informacji, do których jesteśmy w stanie dotrzeć, trzeba zdać sobie sprawę z tego, iż to zwierzę zupełne inne od wszystkich gatunków dotychczas utrzymywanych w domach jako „pets”. Jeż nie jest typowym roślinożercą jak świnki morskie i królik. Nie jest bezwzględnym mięsożercą jak kot czy fretka. Zapamiętany z elementarza wizerunek jeża taszczącego jabłko na grzbiecie do swojego domku, co sugerowałoby, że podstawą diety są owoce, też jest dalekie od prawdy. Najtrafniej powiedzieć, iż jeż to zwierzę owadożerne, choć nie tylko owady znajdują się w ich jadłospisie. Nieco podobny do jeży sposób odżywiania mają karłowate chomiki i myszoskoczki, które w środowisku naturalnym, z którego pochodzą, odżywiają się zarówno pokarmem roślinnym (zielone części roślin, korzenie, kłącza, owoce ale przede wszystkim ziarno oraz różnego rodzaju nasiona i orzechy) oraz pokarmem zwierzęcym, który stanowią głównie owady i ich larwy oraz poczwarki.

Igel im Grass

W wypadku jeży proporcje tych dwóch grup produktów są jednak zupełnie inne. W diecie jeżyka udział produktów pochodzenia zwierzęcego powinien być znacznie wyższy niż u chomika i myszoskoczki.

Wielu z hodowców wyznaje zasadę, że idealnym pokarmem dla jeży są gotowe karmy dla kotów. Jednak budowa przewodu pokarmowego i fizjologia trawienia u obu tych gatunków bardzo się różnią. Kot jest zwierzęciem bezwzględnie mięsożernym. Podstawę jego diety stanową produkty bogate w białko i tłuszcz. Praktycznie kot nie jest przystosowany do przyswajania produktów pochodzenia roślinnego, z którymi jeż zupełne dobre sobie radzi.

Aby zadowolić podniebienia tych przemiłych pupili firma Beaphar stworzyła karmę specjalnie dla tej grupy zwierząt, uwzględniającą wszystkie ich potrzeby. Obserwacja jeży w naturze doprowadził nas do wniosku, że charakterystyczną cecha jadłospisu kolczastych przyjaciół jest ogromna różnorodność i bogactwo składników. Naśladując żywieniowe zwyczaje i kulinarne wybory jeży staraliśmy się skomponować nasz produkt tak aby przypadł on wszystkim do gustu. Chcieliśmy aby zaspokajał wszystkie potrzeby zwierząt i aby ich opiekunom dawał radość i satysfakcję z dobrze prowadzonej hodowli, zdrowych, aktywnych i radosnych zwierząt. Zaufaj doświadczeniu Beaphar i zastosuj Igelfutter u swoich podopiecznych. Polecamy.