Pielęgnacja

Czy suchy pokarm dla kotów to odpowiednia karma dla jeży?
Co jeż chciałby znaleźć na swoim talerzu?

Pewnie nie raz zdarzyło się Wam znaleźć kleszcza wczepionego w skórę Waszego psa. Zapewne mieliście problem z usunięciem go. Jest niewielki, nie wiadomo jak go złapać. Słyszeliście z pewnością, że trzeba to zrobić szybko i koniecznie usunąć pasożyta w całości. 

Higiena jamy ustnej dla psów jest tak samo ważna, jak dla ludzi. Podobnie jak nas, zwierzęta również dotyka problem z nieświeżym oddechem i próchnicą.

Nerki są najważniejszym narządem układu wydalniczego. Ich zasadniczą rolą jest usuwanie produktów przemiany materii, zwłaszcza tych zawierających azot, powstałych w wyniku metabolizmu białek. Nerki usuwając nadmiar wody, regulują objętość płynów ustrojowych, utrzymują też stan równowagi kwasowo-zasadowej. Oprócz tego odpowiedzialne są za syntezę EPO (erytropoetyny, czyli czynnika stymulującego produkcję czerwonych krwinek) oraz aktywnej postaci witaminy D3. Nerki stanowią ważny element układu renina-angiotensyna-aldosteron, wpływającego na ciśnienie tętnicze krwi i odpowiedzialnego  za utrzymanie właściwych parametrów płynów ustrojowych i stężenia kationów sodu i potasu.